Chat

SOHBET ODALARI

Sohbet Odalarını sizlere tanıtmak ve içinde kullanılan komutları ve işlevlerini anlatmak amaçlı bir sayfa oluşturduk sizler ile paylaştık. Yazı içerisinde neler bulaçağınıza kısaca değinmek istiyorum. Öncelikle Sohbet Odaları nedir, nasıl oluşturulur üzerinde ne gibi işlevler yapabiliriz, ayarları nasıl düzenlenir gibi bir cok noktaya değineçeğim. İnternete sürekli bağlı bilgisayarlar yardımı ile kurulan irc serverleri aracılığı ile oluşturulan sohbet odaları içerisinde bizler sohbet ederiz. Ziyaret ettiğimiz web sitesi üzerinde bulunan sohbet girişi yardımı ile bu odalara ulaşırız. Girişimizi tamamladığımız zaman bilgisayar ekranımızın sağ tarafında sıralı şekilde acılan ve değişik isimler ile adlandırılan kanallara Sohbet Odaları denir.

Peki bu odalar neden ve nasıl oluşturulur ? Eğlenceli vakit gecirmek adına ziyaret ettiğimiz web siteleri cok fazla kullanıcı tarafından ziyaret edildiği için tek bir oda içerisinde sohbet etmek sunucu üzürinde laglara neden olduğu için hem anlamsız bir kalabalık hemde odaya gönderdiğimiz anlık iletiler cok karmaşık bir hal alacağından birden fazla sohbet odası oluşturma gereksinimi doğmuştur. Tabiki bu sebeplerden birtanesidir. Değinmek istediğim bir başka neden ise ; her odanın kendine özgü bir içerik ifade ettiğini verilen isimler ile kullanıcılara yansıtmak ve her kullanıcıyı aradığı odaya yönlendirme mantığı ile birden fazla kanal hizmete acılır. Bunun nasıl yapıldığı hususunda şu yolu izlemeniz yeterli olacaktır. İrc kurulumu tamamlanmış bir sunucuda oda değişikli, oda sayısında coğaltma yada azaltma gibi değişiklikler yapmamız için dosyalarımız arasından Unreal klasörüne erişmemiz gerekir. Bu klasör içerisindeki unrealircd.conf dosyasında bulunan auto-join "#Chat,#Radyo,#Sohbet"; satırı ile dilediğimiz kadar Sohbet Odaları 'nı coğaltır yada azaltırız. Böylece kullanıcılar daha kolay ve düzenli bir şekilde sohbet imkanı bulurlar. Yazımızın bundan sonraki kısmında ise ne gibi işlevler yaparız, ayarlarını nasıl düzenleriz gibi konulardan bahsedeçeğim. Yazımızın başında sizlere söylediğimiz şekli ile Sohbet sunucuları internete sürekli bağlı bilgisayarlara kuralan irc serverleri ile yayın veren web siteleridir. Bu kurulan sistem içerisinde bizim sunucuyu kontrol altında tutmamıza yardımcı olan servisler vardır. ChanServ, NickServ gibi, bu servisler aracılığı ile odaları ve nicklerimizi kayıt altına alabiliriz. Bu odaları kayıt altına almak için ise öncelikle nickserv yardımı ile kullandığımız rumuzları kayıt etmemiz gerekir. Çünkü bir oda kayıt edebilmemiz için öncelikle nick kaydımızı servislere tanıtmamız gerekir. Tüm odalar kayıtlı nick üstüne devredilir. Bu kısımdan sonrasında ise artık tüm işlerimizi ChanServ yardımı ile yapacağız.

Şimdi sizlere sohbet odaları nasıl kayıt edilir bunu anlatalım. Öncelikle acılmak istenen yani kayıt altına almak istediğimiz odaya /j #SohbetOdası ( /join #SohbetOdası ) komutu ile giriş yaparız. ChanServ servisi bunu hemen algılar ve oda içerisinde ilk giren biz olduğumuz için bizi @ (aop) kanal operatörü olarak atar. Daha sonra ( /cs register #SohbetOdası Şifre Odanın acıklaması ) komutu ile kayıt işlemimizi gercekleştiriz. Bu işlem bize ne kazandırır yada Sohbet Odaları içinde sohbet düzenini korumada nelere fayda sağladığı hususuna değinecek olursak, her nekadar bu odalar içinde chat yapıp eğlenceli vakit geciriyor olsakda aslında bizim görmediğimiz birde arka yüzü vardır. Bir komut düzeni ve işlevi ile kontrolü sağlanan kanallar gerek ayarları olsun gerekse yetkilendirilmeleri olsun bir yönetici tarafından yapılır. Bunları size alt başlıklar halinde kısa bir özet olarak anlataçağım. En azından bir önbilgi sahibi olmanıza yardımcı olacaktır. İlk olarak sohbet odaları kuruluş işlemlerinden başlamak istiyorum.

Sohbet Odaları Kuruluş İşlemleri

Sohbet Odaları kuruluş işlemleri yaparken bize lazm olan en önemli dört komut vardır. Bunlar Register, indentify, info, drop, gibi işlemlerdir. Sırası ile bu kelimelerin ne anlama geldiğini acıklayalım.

Register ; kelime anlamı ile kayıt etmek demektir. Daha önce şifelenmemiş bir sohbet odasını register komutu ile şifreleyebiliriz.

İdentify ; Tanıtmak anlamına gelir. Kayıt ettiğimiz sohbet odasını bu komut aracılığı ile servislere tanıtırız. Böylece kanal üzerinde yetkilendirmeler gibi bircok kullanılabilir özelliği açmış oluruz.

Drop ; Kelime anlamı silmek demektir. Bu komut satesinde daha önce şifrelenmiş sohbet odası silinebilir. Bu işlem gercekleştirildiğinde o oda üzernden kullanılan tüm özellikler deaktif olacaktır.

İnfo ; Bilgi demektir. Bu komut ile kanal hakkında tüm bilgilere ulaşabiliriz. Ulaşaçağımız bazı bilgiler başlıklar halinde aşağıdaki gibidir.

 • Sohbet Odası Sahibi
 • Sohbet Odası Kuruluş Tarihi
 • Sohbet Odası Topici (kanal giriş mesajı)
 • Sohbet Odası Açıklaması
 • Sohbet Odasının Son Kullanıldığı Tarih
 • Sohbet Odası Modları
 • Sohbet Odası Url Adresi
 • Sohbet Odası Email Adresi Bilgileri

Sohbet Odaları Yetki İşlemleri

Bu işlemler sayesinde içinde bulunduğumuz sohbet odasının kontrolünü ve sohbetin düzeninin sağlarız. Bu nasıl olur ? Kanal içindeki kullanıcılara yetenekleri ve becerileni göre o kanal içinde yönetici yani yetkili olabilmeleri sağlanır. Böylece oda içindeki sohbet kontrollü ve seviyeli bir şekilde olması amaçlanır.Bunun içinde ChanServ servisinden faydalanılır.

Access ; Yetki anlamına gelen bu kelime ile kullanılan komut sayesinde sohbet odaları yetki listesini düzenleriz. Kimlerin operotor yani yetkili olaçağını ve o oda içerisinde kanal ayarları ile düzenleme yapacığını belirleriz.

Access Add ; Sohbet Odası içerisinde yetki eklemeye yarayan komuttur.

Access Del ; Sohbet Odası üzerinden yetkili silmeye yarayan komuttur.

Acces Count ; Sohbet Odaları yetki listesinde kaç kişi olduğunu sayı bazından görmemize yarar nickleri göstermez.

 • Sohbet Odaları Yetki Seviyeleri Aşağıdaki Gibidir.
 • 1-30 Arasi Kanalda Bir Yetki Almaz
 • 30-39 Arasi Voice (+)
 • 40-49 Arasi HalfOp (%)
 • 50-99 Arasi Aop (@)
 • 100-999 arasi da Sop (&)

Evet değerli okuyucularımız sizlerin sohbet odaları hakkında bilgi sahibi olmanız ve tanımanız için ön bilgi anlamında bir makale hazırladık ve paylaştık. Umarım okuduğunuz bu yazı sizlere faydalı olmuştur. Web site içeriğimiz için daha fazla bilgi sahibi olmak ve diğer makalelerimize göz atmak isterseniz blog sayfamızı ziyaret edin.

önceki yazı Önceki Yazı   Sonraki Yazı sonraki yazı
sosyal medya ile paylaş google plus facebook twitter delicious furl digg flickr yahoo youtube
chat editörü Yazar : Ali Bozkurt
Web Site : http://www.chattr.net
Hakkında : ChatTR.Net web site editörü
Blog Sayfası : http://www.chattr.net/blog
İlgi Alanı : Web Tasarım, Chat
Web sitemiz ChatTR.Net ile 2004 yılından buyana sizlere
chat ve ilgili konular hakkında makalelerimizi paylaşıyoruz.
Diğer makaleleri görmek için blog sayfasına gidin.
Tüm yazıları oku . . .
Popüler Yazılar
CHAT
Chat, sosyal arkadaşlığın bilinen en popüler şekli, sanal iletişimin ise yaygın ve kullanışlı bir türüdür . . .
SOHBET
Sohbet, internet üzerinde harcadığınız zamanı, eğlenceli hale getirmeniz için çazip arkadaşlık . . .
sidebar_cigzi

Chat Girişi

chat girişi

Chat yapmak istermisiniz ? chat yap
Aşağıdaki kullanıcı giriş panelinden yararlanın.
kullanıcı adı sec
kullanıcı şifreni yaz
chat girişi

Kategoriler

blog

kategori resim Genel
kategori resim Chat
kategori resim mIRC
kategori resim Chat Odaları
kategori resim Chat Siteleri
kategori resim Sohbet
kategori resim Sohbet Odaları

Tavsiye Yazılar

tavsiye yeni yazılar

tavsiye yazı Sohbet Odaları
Sohbet Odaları, bir irc sunucu içinde değişik isimler ile anlandırılan, kendi aralarında farklılık . . . Devamı.
tavsiye yazı Sohbet Siteleri
Sohbet siteleri, sohbet etmemize fayda sağlayan ve bunu bizlere ücretsiz sunan arkadaşlık . . . Devamı.
tavsiye yazı Chat Odaları
Chat odaları irc tabanlı bir iletişim kurmanızı sağlayan sizleri yeni kişiler ile tanıştıran online. . . Devamı.
tavsiye yazı Chat Siteleri
Chat siteleri, teknoloji çağı olan günümüzde kolay ulaşılabilir internet sayesinde yeni bir . . . Devamı.

İpucu ?


info, ipucuMerhaba, sizlerin chat deneyiminizi geliştirmeniz ve daha özgün bilgilere ulaşabilmenizi sağlamak için bir blog sayfası oluşturduk. Bu sayfaya göz atarak chat hakkında yeni bilgilere ulaşabilirsiniz. Blog'a Git

Benzer Yazılar

benzer yeni yazılar

benze yazılar Chat Yap
Chat yap yeni arkadaşlar bul ! Web sitemiz ile kendinize geniş bir sosyal alan yaratabilir . . . Devamı.
benzer yazılar Sohbet Et
Sohbet etmek, sizleri internet üzerinden yeni bir eğlence alışkanlığı ile tanıştıracak, en iyi . . . Devamı.
tavsiye yazı Chat Sohbet
Chat sohbet tam da size göre, vakit gecirmenin en tatlı halini yeni kişilerle chat yaparak keşfedin. . . Devamı.
tavsiye yazı Chat TR
Türkiye'nin yeni bir chat sitesi var biliyormuydunuz ? Türkçe chat ile aynı ülkede olduğunuz ve . . . Devamı.

Detay


detay, yararlı bilgiChat, yıllardır popüleritesini koruyan insanların internet üzerinden kendilerine yeni bir sosyal alan yaratmasına olanak sağlayan bilindik en eski ve ilk online chat sistemidir. Chat'e Bağlan