Chat

SOHBET

Merhaba, sanal iletişim alışkanlığından birisi olan sohbet üzerine bu güne kadar bir cok makaleler yazıldı ve tartışmalar yapıldı. Genelde hep yararlımı yoksa zararlı bir alışkanlık mı olup olmadığı üzerine fikirler öne sürüldü. Biz bundan ziyade yazdığımız makale içerisinde sohbet'in Türkiye üzerinde başlangıçından günümüze kadar elimizde olan sürecini değerlendireceğiz ve sizlere hakkında tavsiyelerde bulunaçağız. Chat sayfamızda yazdığımız makalemizde sizlere internet üzerinden cok uzaktaki insanlar ile iletişime gecmede devrim niteliğinde sayılan IRC ın doğuşu konusunda bilgi vermiştik. Buda ilk olarak 1988 tarihine rastgelmektedir. Bu tarihlerde hemen hemen herkes UNIX clientlarini kullanarak internet üzerinden iletişim kuramaktaydılar. Daha sonraları gelişen sürec içerisinde bir cok yenilikler cıkmış (windows live messenger, skype, camfrog, icq, google talk, bunların en popüleridir ) ve sohbet kendi içinde bir çok kategorilere bölünmüştür.

Günümüzde internet üzerinden sohbet nasıl değerlendiriliyor kısaca bahsedelim. Sosyal medya, gazete ve televizyonlarda gecen haberlerde genel tanı; internet üzerinde sanal iletişim ve ilişkiler için sohbet'e yeni bir sosyal fenomen ismi veriliyor. İnsanlar birbirlerini internet üzerinden tanıyarak yeni arkadaşlıklar kurmasının ve sanal ilişkilerin moda olduğu çağımızda artık yeni bir dönem başladığı herkesce bilinen bir realitedir. Hal böyle olunca birbiri arkasına acılan sohbet içerikli web siteleri bunun en büyük kanıtıdır. Peki Türkiye ne zaman sanal ortamda sohbet le tanıştı ve süreci nasıl ilerledi. Hic merak ettiniz mi ? İlk kez 1988 yılında başlayan sanal arkadaşlık süreci kısa bir süre sonra ülkemizde de büyük bir ilgi görmüştür. İlk filizlerini DaLnet döneminin ardından mynet' te alan internet üzerinden arkadaşlık kurma ve tanımadığımız diğer kullanıcılar ile iletişim kurma alışkanlığı bizlere kazandırılmış oldu. Tabiki o dönemlerde sosyal medyanın günüzmde olduğu gibi bir popüleritesi söz konusu değildi. İnsanların kendilerine yeni bir sosyal alan yaratabilmeleri için tek adres sohbet içerikli web siteleri idi. 2000' li yılların başlarına gelindiğinde tam anlamı ile bir yaşam tarzı halini alan bu sosyal fenomen ile bir bütün haline gelindi. Artık internet üzerinden evlilikler, sanal ilişkilerin gerceğe dönmesi herkesce bilinen bir durum haline geldi. Hali ile hala insanların rağabet ettiği evlilik ve arkadaşlık siteleri ruzgarıda bu dönemlerde başladı. Kısaca sohbetin Türkiye üzerinde oluşumu ve gelişme sürecini bu şekilde özetlemek mümkün.

Sohbet Sitelerini Ziyaret Etmelimiyim ?

Bu başlıkla alakalı sizlere web site sahibi olarak tavsiyelerde bulunacağım. Herşeyden önce hatırlatmak isterimki üzerinde bulunduğunuz web sitesinin sanal bir iletişim aracı olduğunu unutmayınız. Bu siteleri her nekadar ziyaretcilerinin arkadaşlık kurmasını ve kendilerine yeni bir sosyal alan yaratmalarını hedeflesede sonuc itibarı ile kimsenin kimseyi tanımadığı sanal bir ortamdır. Kişilerin gercekliği ve doğrulu her zaman bir tartışma konusu olacaktır. Ziyaret amaçınız, günün stresini atmak yada internet üzerinde harcadığınız zamanı Chat kullanıcıları ile eğlenceli bir şekilde vakit gecirmek için olmalıdır. Bu herdaim daha akılcı ve güvenli bir yol olacaktır. Üçüncü kişiler ile özel bilgilerinizi paylaşmamanız sizlerin cıkarına olduğu gibi herhangi bir zarar görmenizin önüne gececek bir davranış şeklidir. Bu tavsiyeler ışığında bence ziyaret edilmeli ve içerisinde diğer kullanıcılar ile Sohbet ederek eğlenceli vakit gecirilmeli düşüncesindeyim. Zaten amaçımız sadece eğlenceli vakit gecirmek kendimizce internet üzerinde harcadığımız zamanı iyi bir şekilde değerlendirmek olduktan sonra hiçbir zararı olmayacaktır.

Nasıl Giriş Yapabilirim ?

İlk olarak bilmeniz gereken web sitemiz sizlerden herhangi bir üyelik yada ücret talebinde bulunmaz. Bu tamamı ile karşılıksız bir hizmettir. Nasıl giriş yapacağınız hususunda size iki secenek sunaçağım kendinize kolay gelen yönetimi secmeniz yeterli olacaktır. İlk seceneğimiz yukarıda verdiğimiz giriş panelini kullanarak rumuz ( nick ) seciminizi yapıp baglan butonuna tıklamanız olacaktır. Eschat desteği ile irc tabanlı bağlantınız gercekleşecek ve odalara giriş yapabileceksiniz. Bunun için bilgisayarınızda java uygulamasının yüklü olması gerekir. Değilse girişinizi tamamlayamazsınız. İkinci seçeneğimiz ise mIRC programı araçılığı ile giriş yapmak. Benim sizlere tavsiye edeceğim mIRC kullanarak giriş yapmanızdır. Hem daha güvenli hemde daha kolay bir şeklide sohbet etmenizi sağlayacaktır. Oda içerisinde gerek komut kullanmada gerekse genel ve özel konuşmalarımızda bir cok özelliği ile ilginizi cekeçeğinden eminim. İndirmek için anasayfamızdan mIRC indir linkine tıklamanız yeterli olacaktır.

önceki yazı Önceki Yazı   Sonraki Yazı sonraki yazı
sosyal medya ile paylaş google plus facebook twitter delicious furl digg flickr yahoo youtube
chat editörü Yazar : Ali Bozkurt
Web Site : http://www.chattr.net
Hakkında : ChatTR.Net web site editörü
Blog Sayfası : http://www.chattr.net/blog
İlgi Alanı : Web Tasarım, Chat
Web sitemiz ChatTR.Net ile 2004 yılından buyana sizlere
chat ve ilgili konular hakkında makalelerimizi paylaşıyoruz.
Diğer makaleleri görmek için blog sayfasına gidin.
Tüm yazıları oku . . .
Popüler Yazılar
CHAT
Chat, sosyal arkadaşlığın bilinen en popüler şekli, sanal iletişimin ise yaygın ve kullanışlı bir türüdür . . .
SOHBET
Sohbet, internet üzerinde harcadığınız zamanı, eğlenceli hale getirmeniz için çazip arkadaşlık . . .
sidebar_cigzi

Chat Girişi

chat girişi

Chat yapmak istermisiniz ? chat yap
Aşağıdaki kullanıcı giriş panelinden yararlanın.
kullanıcı adı sec
kullanıcı şifreni yaz
chat girişi

Kategoriler

blog

kategori resim Genel
kategori resim Chat
kategori resim mIRC
kategori resim Chat Odaları
kategori resim Chat Siteleri
kategori resim Sohbet
kategori resim Sohbet Odaları

Tavsiye Yazılar

tavsiye yeni yazılar

tavsiye yazı Sohbet Odaları
Sohbet Odaları, bir irc sunucu içinde değişik isimler ile anlandırılan, kendi aralarında farklılık . . . Devamı.
tavsiye yazı Sohbet Siteleri
Sohbet siteleri, sohbet etmemize fayda sağlayan ve bunu bizlere ücretsiz sunan arkadaşlık . . . Devamı.
tavsiye yazı Chat Odaları
Chat odaları irc tabanlı bir iletişim kurmanızı sağlayan sizleri yeni kişiler ile tanıştıran online. . . Devamı.
tavsiye yazı Chat Siteleri
Chat siteleri, teknoloji çağı olan günümüzde kolay ulaşılabilir internet sayesinde yeni bir . . . Devamı.

İpucu ?


info, ipucuMerhaba, sizlerin chat deneyiminizi geliştirmeniz ve daha özgün bilgilere ulaşabilmenizi sağlamak için bir blog sayfası oluşturduk. Bu sayfaya göz atarak chat hakkında yeni bilgilere ulaşabilirsiniz. Blog'a Git

Benzer Yazılar

benzer yeni yazılar

benze yazılar Chat Yap
Chat yap yeni arkadaşlar bul ! Web sitemiz ile kendinize geniş bir sosyal alan yaratabilir . . . Devamı.
benzer yazılar Sohbet Et
Sohbet etmek, sizleri internet üzerinden yeni bir eğlence alışkanlığı ile tanıştıracak, en iyi . . . Devamı.
tavsiye yazı Chat Sohbet
Chat sohbet tam da size göre, vakit gecirmenin en tatlı halini yeni kişilerle chat yaparak keşfedin. . . Devamı.
tavsiye yazı Chat TR
Türkiye'nin yeni bir chat sitesi var biliyormuydunuz ? Türkçe chat ile aynı ülkede olduğunuz ve . . . Devamı.

Detay


detay, yararlı bilgiChat, yıllardır popüleritesini koruyan insanların internet üzerinden kendilerine yeni bir sosyal alan yaratmasına olanak sağlayan bilindik en eski ve ilk online chat sistemidir. Chat'e Bağlan