Chat

Chat Önsöz

Merhaba web site ziyaretcimiz, bu makalenin amaçı sizlerin Chat konusu ile alakalı bilgi sahibi olmanızı amaçlamaktadır. Bildiğiniz gibi chat ingilizce bir kelime olup türkçe karşılığı sohbet ve muhabbet etmek anlamına gelir. Ancak biz web sitemizin hizmet verdiği kategoriye nazaran daha cok internet aracılığı ile iletişime gectiğimiz irc üzerinden metin tabanlı yani karşılıklı yazışarak yapılan kısmını ele alacağız.Bu yazı içerisinde Chat'ın doğusu, oluşumu, gelişme süreci, popülerite kazanması, ve bugünki geldiği nokta neresi gibi alt başlıklar halinde sizlere sunulmuş bilgiler bulacaksınız.

Chat'ın Doğuşu

Chat, girdiğimiz web siteleri üzerinde diğer kullanıcılar ile karşılıklı iletişime gecmemizi sağlayan IRC tabanlı bir sistemdir. İrc ilk olarak 1988 yılında Jarkko Oikarinen tarafından hizmete sunulmuştur. Bu aslında internet üzerinden cok uzaktaki insanlarla iletişime gecme konusunda bir devrim sayılır. IRCNet ilk irc ağıdır, ilerleyen zamanlarda ise bazı serverler IRCNet ağından ayrılarak şuanki bilinen en eski irc ağı olan EFnet (Eris Free Network) 'i oluşturmuşlardır. Daha sonraları ise 1994 yılında DALnet irc ağı oluşturulumuştur. Bu irc ağının kurulmasına etken olan en büyük nedenlerin başında EFnet üzerinde olan kullanıcığı yoğunlu ve büyük karmaşa demek mümkündür. Bunlarla beraber laglardan, netsplitlerden duyulan rahatsızlık DALnet irc ağının oluşmasına etken olmuştur. Şuan bizlerin kullandığı irc ağlarında bulunan servisler ise ilk kez DALnet yönetimi tarafından kurulmuş ve kodlanmış servislerdir. Bu servislerin en büyük özelliği ise, diğer irc ağlarında yaşanan ve kullanıcıları büyük anlamda rahatsız eden Chat yapmayı zorlaştıran lag ve netsplitler olmaması ile ilgi cekmiştir.

Böylece Chat en iyi dönemini ve yükselişini DALnet döneminde yaşamış, yoğun bir kullanıcı ilgisi ile karşı karşıya kalmıştır. Tabi bu kullanıcı yoğunluğunu ve popüleritesini kazanmasına neden olan etkenleri sayacak olursak bunların en başına şüphesiz Windows IRC Clienti olan mIRC'i koymak gerekir.Bizlerin şuan kullandığı mIRC ozamanlar pek bilnmemekte idi daha yeni yeni kullanıcılarına ulaşmaya başlamıştı. Windows 95'ten önce hemen hemen herkes UNIX clientlarini kullanmaktaydı. Gelişmeler böylece birbiri arkasına gelmeye başladı ve Chat gün gectikce daha kullanışlı ve eğlenceli bir hal almaya başlamıştı. Tabiki o dönemlerde kanal ve nick lerin kontrolleri botlar ile sağlanıyordu. Buda kullanıcılar arasında yada daha net ifade etmek gerekirse operatorlerin seviyelendirilmesinde kullanılıyordu. Daha sonraları bu botlara ek kodlar ileve edilerek founder(~) kurucu kimliği gibi kullanıcılara seviyeler kazandırılmaya başlandı. İlerleyen zamanlarda bütün bunları kontrol edebilmek için botlar dışında yeni bir sistem kullanılması gerektiği fikri ortaya cıktı. Çalışmalar devam ederken NickServ ve ChanServ servisleri kodlanmaya karar veririlir. ChanServ şuanki kullandığımız irc ağlarında bulunan servislerin ilklerinden sayılır kodlama işlemi tamamlanıp hazır hale getirilince ilk olarak 19 Ocak 1995'te kullanılmaya başlanır. Böylece artık bot yardımı olmadan kendi kanallarımızı kayıt etmeye başladık. Günümüzde ise içerisinde Sohbet ettiğimiz #Chat #Sohbet #Radyo gibi kanalları bu servis yardımı ile kontrol eder ve üzerinde yaptığımız ayarlar ve devamlılık arz eden komutları bu servis veri tabanı yardımı ile saklarız.

NickServ ise bundan kısa bir süre sonra yani bir kaç ay sonra 1 Mart 1995 kullanılmaya başlanır. Üzerinde yapılan çalışmalar ve kodlamaları biritilince kullanıma hazır hale gelir. Chat tarihinde ki ilk kayıtlı nick ise Morph nickidir, ancak daha sonra nickini Morpher olarak değiştirir. Dilerseniz sizlerle sırası ile ilk kayıt edilen nickleri paylaşalım kısa bir bilgi olarak hafızalarınızda yer alsın.Chat'ın sırası ile ilk kaydedilen nickleri JoeBlow, WatchMan, MirclMax, RunAbot ve dalvenjah şeklindedir. Bunları takiben kısa zaman sonra kulanıcılara yardım konusunda ise HelpServ adlı bir servis kodlanarak kullanılmaya başlayacaktır. Bu servis ile IRC'in yardım dosyaları bir servis içine aktarılarak burada saklanmaya başlandı. Amaç ise irc ağının kendi yardim dosyalarina sahip bir botu ağla birlikte çalıştırmaktı. Bunun ardında ise MemoServ isimli servis geldi. Bu servisin kodlama mantığı ise Chat üzerinde vakit geciren kullanıcıların birbirlerine onlıne durumda olmadıklarında mesaj bırakabilmenin yolunu acmaktı. Tıpkı anlık ileti gibi mesaj bırakmak ve not bıraktığımız chat kullanıcısının onlıne duruma gecince biz olmasak bile mesajımızı alması idi. Uzunca bir süre bu servisin adının ne olacağı hususunda fikir catışmaları oldu. NoteServ, MsgServ gibi isimler gecti ancak en sonunda herkesin hem fikir olduğu MemoServ ismini aldı. Chat'ın doğuş süreci ile servislerin kodlanması ve IRC e entegre edilmesiyle kısa zamanda kullanıcı sayısını 1000 kişiden fazla duruma getirerek hızla yaygınlaşmaya başlamış ve hergecen gün kendini yenileyerek daha fazla geniş kitlelere sahip olmasını bilmiştir.

Chat'ın Gelişme Süreci

Chat'ın gelişme sürecini değerlendirmeye ben Windows IRC Clienti olan mIRC'i dönüm noktası kabul edip burdan sonrası ile bir derleme yapmayı uygun buluyorum. Bildiğiniz gibi DALnet dönemi ile oluşumunu tamamlayan ve popüleritesini duyuran chat kısa zaman içinde bir cok cevrenin beğenisini kazanmayı bilmiştir. İnternet kullanıcılarının arkadaşlık kurabilmek ve cok uzakta bulunan kişilerle iletişime gecmesinde bir devrim niteliğide taşımaktadır. Bütün bunlarda en büyük etken olan mIRC in payını görmezden gelmek olmazdı. İlk irc ağı daha önce bahsettiğimiz gibi 1988 yılında Jarkko Oikarinen tarafından hizmete sunulmuştur demiştik. Devamında olan gelişmelerden sizlere bahsettik. Bu anlatığımız konular hemen hemen 1994-1995 yılları arasına denk düşmektedir. O dönemde internet kullanımını ve ülkemizde insanların kaç tanesinin evinde bilgisayarı olduğu sanırım birazda olsa hayal güçünüzde canlanmıştır. Chat yapabilmenin o dönemlerde en kolay şekli yeni yeni acılan internet cafe'ler aracılığı ile mümkündü. Tabiki her bilgisayar masa üstünde görebileçeğimiz mIRC programı ile Chat yapmak daha kolay ve eğlenceli bir hal alıyordu. Buda kısa zamanda geniş kitlelere ulaşmada mIRC in önemini cok acık birşekilde anlatan bir örnektir. Tabiki zamanla teknolojinin ilerlemesi, kolay ve ucuz bir şekilde ulaşılabilir olması ile Chat en iyi dönemlerini yaşamaya başladı. Büyük bir rekabet ortamını doğuran bu gelişmeler Chat'ı bir pazar haline getirdi ve insanların günün stresini, yorgunluğunu atmak, yeni arkadaşlıklar kurmak için kullanılan Chat herkesin gözdesi haline geldi. Birbiri arkasına alınan alan adları (domain) ile birlikte peş peşine acılan yeni chat siteleri sayesinde kullanıcılar hem daha geniş kitlelere ulaşabilmeye başladı hemde değişik web siteleri sayesinde aynı ortamda sürekli aynı kişler ile chat yapmanın sıkıcılığından kurtuldular.

İlk zamanlarında yeni yeni kodlamalar ile kendini geliştirmeye başlayan chat günümüzde sorunsuz bir şekilde kullanıcılarına ulaştı. Tabi bu noktada yeni yazılımlar ve kodlamalar geliştiren insanlar emeklerini görmezden gelmek yakışıksız bir hal alır. IRC üzerinden girdiğimiz ve diğer kullanıcılara ulaştığımız chat artık web üzerinden ziyaretcilerini kabul etmeye başlamıştı. Yeni geliştirlen chat appletler IRC'e entegra edilerek web üzerinden girişler sağlanmaya başlandı. Eschat, Flaxchat bunlardan bazılarıdır. Bu gelişmelerin ardından artık Chat herkesce bilinen günlük hayatın neredeyse olmazsa olmazlarından bir hal aldı. Herkesin bilgisayarında bulunan mIRC programı ile internet üzerinden diğer chat kullanıcılarına ulaşmak ve yeni arkadaşlıklar kurmak olağan bir hal aldı. Hergeçen gün kendini yenileyen chat artık metin tabanlı bir iletişim şeklinden cıkarak sesli, görüntülü gibi kendi aralarında bir cok kategoriye ayrılmaya başladı. Bunların en başında msn, icq, camfrog gibi tüm dünyaya damgasını vuran ve neredeyse her bilgisayarda bulunan programlar ile Chat artık dünya geneline yayılmış bir iletişim şekli haline geldi.

Günümüzde Chat

Peki geldiğimiz bu yıllarda Chat hayatımızın ne kadar içinde ne kadar ulaşabilir bir halde ? Aslında her an kolay bir şekilde chat yapmamız mümkün her anlamda. Şöyle teknolojinin geldiği son noktaya baktığımızda artık hemen hemen tüm işlerimizi ve konuşmalarımızı neredeyse internet üzerinden yapıyoruz. Artık neredeyse cep telefonlarımızdan arkadaşlarımıza gönderdiğimiz mesajlar bile tarih olmak üzere. Son zamanlarda cıkan ceptelefonları aracılığı ile IRC girişi kullanılarak bunları destekleyen uygulamalar sayesinde bile Chat Odaları içerisine rahatca girebiliryoruz. Sadece bununlada sınırlı değil skyp. google talk, vb gibi neredeyse tüm sesli ve görüntülü chat yapabileceğimiz programların uygulamaları cep telefonları ile uyumlu halde. İnsanların artık eskiye nazaran interneti daha bilinçli ve kendinden emin bir şekilde kullanmalarının da faydası ile isteyen herkes rahat bir şekilde Chat kategorisinde hizmet veren web sitelerine ulaşabilmekte ve cok uzakta olan insanlarla rahat bir şekilde iletişime gecip arkadaşlık kurabilmektedirler. Şöyle kısaca makalemizi toplayıp son sözlermizi sizler ile paylaşmak gerekirse ; sizler için hazırladığımız yazımızda Chat'ın doğusu, Chat'ın gelişme süreci, Günümzde chat başlıkları ile sizlere Chat'ın bugünkü geldiği noktaya kadar kısada olsa bilgi vermeye çalıştık. Umarım makalemiz sizlerin bilgi sahibi olmasında azda olsa yardımcı olmuş ve içerisinde vakit gecirdiğiniz web sitelerinin içeriği ve Chat Tarihi hakkında ön bilgi sahibi olmanızı sağlamıştır.

önceki yazı Önceki Yazı   Sonraki Yazı sonraki yazı
sosyal medya ile paylaş google plus facebook twitter delicious furl digg flickr yahoo youtube
chat editörü Yazar : Ali Bozkurt
Web Site : http://www.chattr.net
Hakkında : ChatTR.Net web site editörü
Blog Sayfası : http://www.chattr.net/blog
İlgi Alanı : Web Tasarım, Chat
Web sitemiz ChatTR.Net ile 2004 yılından buyana sizlere
chat ve ilgili konular hakkında makalelerimizi paylaşıyoruz.
Diğer makaleleri görmek için blog sayfasına gidin.
Tüm yazıları oku . . .
Popüler Yazılar
CHAT
Chat, sosyal arkadaşlığın bilinen en popüler şekli, sanal iletişimin ise yaygın ve kullanışlı bir türüdür . . .
SOHBET
Sohbet, internet üzerinde harcadığınız zamanı, eğlenceli hale getirmeniz için çazip arkadaşlık . . .
sidebar_cigzi

Chat Girişi

chat girişi

Chat yapmak istermisiniz ? chat yap
Aşağıdaki kullanıcı giriş panelinden yararlanın.
kullanıcı adı sec
kullanıcı şifreni yaz
chat girişi

Kategoriler

blog

kategori resim Genel
kategori resim Chat
kategori resim mIRC
kategori resim Chat Odaları
kategori resim Chat Siteleri
kategori resim Sohbet
kategori resim Sohbet Odaları

Tavsiye Yazılar

tavsiye yeni yazılar

tavsiye yazı Sohbet Odaları
Sohbet Odaları, bir irc sunucu içinde değişik isimler ile anlandırılan, kendi aralarında farklılık . . . Devamı.
tavsiye yazı Sohbet Siteleri
Sohbet siteleri, sohbet etmemize fayda sağlayan ve bunu bizlere ücretsiz sunan arkadaşlık . . . Devamı.
tavsiye yazı Chat Odaları
Chat odaları irc tabanlı bir iletişim kurmanızı sağlayan sizleri yeni kişiler ile tanıştıran online. . . Devamı.
tavsiye yazı Chat Siteleri
Chat siteleri, teknoloji çağı olan günümüzde kolay ulaşılabilir internet sayesinde yeni bir . . . Devamı.

İpucu ?


info, ipucuMerhaba, sizlerin chat deneyiminizi geliştirmeniz ve daha özgün bilgilere ulaşabilmenizi sağlamak için bir blog sayfası oluşturduk. Bu sayfaya göz atarak chat hakkında yeni bilgilere ulaşabilirsiniz. Blog'a Git

Benzer Yazılar

benzer yeni yazılar

benze yazılar Chat Yap
Chat yap yeni arkadaşlar bul ! Web sitemiz ile kendinize geniş bir sosyal alan yaratabilir . . . Devamı.
benzer yazılar Sohbet Et
Sohbet etmek, sizleri internet üzerinden yeni bir eğlence alışkanlığı ile tanıştıracak, en iyi . . . Devamı.
tavsiye yazı Chat Sohbet
Chat sohbet tam da size göre, vakit gecirmenin en tatlı halini yeni kişilerle chat yaparak keşfedin. . . Devamı.
tavsiye yazı Chat TR
Türkiye'nin yeni bir chat sitesi var biliyormuydunuz ? Türkçe chat ile aynı ülkede olduğunuz ve . . . Devamı.

Detay


detay, yararlı bilgiChat, yıllardır popüleritesini koruyan insanların internet üzerinden kendilerine yeni bir sosyal alan yaratmasına olanak sağlayan bilindik en eski ve ilk online chat sistemidir. Chat'e Bağlan