Chat

CHAT SİTELERİ

İnternet dünyasında büyük yankı uyandıran sohbet siteleri, kişilerin farklı kültürleri tanımasına da olanak sağladı. Yabancı dile merak, sohbet odalarında kurulan arkadaşlıklardan sonra arttı. Farklı şehirlerde hatta ülkelerde sohbete meraklı olan binlerce kişi, birbirleri ile tanışma ve arkadaş olma imkanına sahip oldu. Uzakları yakınlaştıran internet teknolojisi, özellikle gençler tarafından çok sevildi. Chat siteleri, her gün milyonlarca kullanıcıyı ağırlıyor. Yaş sınırlaması olmayan bu mekanlarda kişilere özel sohbet odaları da kurulabiliyor. Spor, aşk, sevgi, güzellik, sağlık gibi konularda ve hemen hemen tüm ülke şehirlerinde kurulan sohbet odaları, gençlerin oldukça dikkatini çekti. Kimin neye merakı varsa o oda üzerinden sohbet geliştirdi.

İnternet dünyasında milyonlarca chat sitesi bulunuyor. Dünya genelinde yaygın olarak kullanılan bu tarz siteler, ülkemizde de merakla takip ediliyor. Amacına uygun kullanan binlerce kişi olmasına rağmen, farklı amaçlarla kullanan kişiler de yok değil. Zaman zaman haber programlarında da izlediğimiz gibi, evlilikler bile artık bu sitelerde gerçekleşiyor. Bazı insanlarda farklı şehirlerden ve ülkelerden birileri ile tanışmak bir meraktır. Onlarla konuşmak, tanışmak ve arkadaş olmak son derece zevkli gelir. Çoğunun yüz yüze tanışamadığı bu arkadaşlıklardan sıkı dostluklar bile kurulur. Olumlu taraflarından biri de, başka kültürleri tanımaktır. Hatta yabancı dil eğitimi alan öğrencilere, yabancı ülkelerden arkadaş edinmeleri söylenir.

Chat siteleri, kişilerin sohbet ve arkadaşlık kurmaları amacıyla oluşturulan eğlence amaçlı uygulamalardır. Bu uygulamayı kullanmanın sınırı olmalıdır. Öncelikle birçok çocuğun hesapsızca bu tarz sitelerde saatlerce vakit harcaması, kabul edilir bir durum değil. Yaş ve konum sınırlandırmaları ile kullanıma devam edilebilen bu sitelerin ne derece güvenilir olduğu tartışılır. 18 yaş sınırında kullanılması gereken sohbet siteleri, daha seviyeli arkadaşlıkların ortaya çıkmasına olanak sağlayacaktır. Nasıl olsa yüz yüze değiliz rahatlığı ile onlarca yalanın konuşulduğu ortamlardan sağlıklı sohbet beklenemez. Olumsuz tarafları da olan sohbet siteleri, uzun yıllardır kullanılıyor.

İnsanlar bu kadar beğenmese bir çırpıda unutulurdu sanırım. Fakat günden güne yaygınlaşan, gelişen ve uluslar arası boyuta taşınan chat siteleri, kişileri mutlu ediyor. Yapılan bir araştırmada uzmanlar, sohbet sitelerinde kurulan arkadaşlıkların ve konuşmaların, gerçek hayatlarında daha girişken ve akıcı olmalarına sebep olduğunu savunuyor. Gerçek yaşamında arkadaşı olmayan, arkadaşlık kuramayan kişiler, bu tarz siteleri kullanıyor. Sohbeti ilerletmeleri durumunda kendilerini daha iyi ifade etmeye başlıyorlar. Bu da zamanla gerçek yaşamlarına yansıyor. Bir yönden terapi merkezi gören sohbet sitelerinin iyi olan başka bir tarafı da hiç tanımadığın birine sorunlarını anlatmanın verdiği rahatlıktır.

Eleştirmeden, kınamadan ve fikir sunmadan sadece anlatılanları dinleyen birilerinin olması, insanın hayatına iyi gelen detaylardandır. Zaman zaman böyle insanları aradığımız olur hayatımızda. İşte chat siteleri tam da bu noktada devreye giriyor. Tanıştığın herhangi biri ile dertleşmek ve sorunlarından bahsetmek bazen kişilere iyi gelebiliyor. Eleştirecek yada ayıplayacak kaygısı taşımadan anlatılan tüm sorunlar, kişilerin kendini daha mutlu hissetmelerine sebep oluyor. Gerçek hayatta yapılamayan bu davranış maalesef sanal dünyada başarılıyor. Chat kanallarını kullanmak isteyenlerin dikkat etmesi gereken noktalardan biri de güvenilirliktir. Güvenli sohbet sitelerini tercih etmenizde yarar var. Aksi halde başınıza farklı sorunlar açılabilir.

İlk etapta tüm bilgilerinizi sohbet ettiğiniz kişi ile paylaşmamalısınız. Yalan söyleyin demiyorum. Ama doğruyu anlatın fakat her şeyi anlatmayın. Kişisel ve kimlik bilgilerinizi asla paylaşmayın. Konuştuğunuz kişiden emin olmadıkça sohbetinizi ilerletmeyin. Para, nakit  ve benzeri istekleri olduğunda anlayın ki sohbetin amacı farklı.

önceki yazı Önceki Yazı   Sonraki Yazı sonraki yazı
sosyal medya ile paylaş google plus facebook twitter delicious furl digg flickr yahoo youtube
chat editörü Yazar : Ali Bozkurt
Web Site : http://www.chattr.net
Hakkında : ChatTR.Net web site editörü
Blog Sayfası : http://www.chattr.net/blog
İlgi Alanı : Web Tasarım, Chat
Web sitemiz ChatTR.Net ile 2004 yılından buyana sizlere
chat ve ilgili konular hakkında makalelerimizi paylaşıyoruz.
Diğer makaleleri görmek için blog sayfasına gidin.
Tüm yazıları oku . . .
Popüler Yazılar
CHAT
Chat, sosyal arkadaşlığın bilinen en popüler şekli, sanal iletişimin ise yaygın ve kullanışlı bir türüdür . . .
SOHBET
Sohbet, internet üzerinde harcadığınız zamanı, eğlenceli hale getirmeniz için çazip arkadaşlık . . .
sidebar_cigzi

Chat Girişi

chat girişi

Chat yapmak istermisiniz ? chat yap
Aşağıdaki kullanıcı giriş panelinden yararlanın.
kullanıcı adı sec
kullanıcı şifreni yaz
chat girişi

Kategoriler

blog

kategori resim Genel
kategori resim Chat
kategori resim mIRC
kategori resim Chat Odaları
kategori resim Chat Siteleri
kategori resim Sohbet
kategori resim Sohbet Odaları

Tavsiye Yazılar

tavsiye yeni yazılar

tavsiye yazı Sohbet Odaları
Sohbet Odaları, bir irc sunucu içinde değişik isimler ile anlandırılan, kendi aralarında farklılık . . . Devamı.
tavsiye yazı Sohbet Siteleri
Sohbet siteleri, sohbet etmemize fayda sağlayan ve bunu bizlere ücretsiz sunan arkadaşlık . . . Devamı.
tavsiye yazı Chat Odaları
Chat odaları irc tabanlı bir iletişim kurmanızı sağlayan sizleri yeni kişiler ile tanıştıran online. . . Devamı.
tavsiye yazı Chat Siteleri
Chat siteleri, teknoloji çağı olan günümüzde kolay ulaşılabilir internet sayesinde yeni bir . . . Devamı.

İpucu ?


info, ipucuMerhaba, sizlerin chat deneyiminizi geliştirmeniz ve daha özgün bilgilere ulaşabilmenizi sağlamak için bir blog sayfası oluşturduk. Bu sayfaya göz atarak chat hakkında yeni bilgilere ulaşabilirsiniz. Blog'a Git

Benzer Yazılar

benzer yeni yazılar

benze yazılar Chat Yap
Chat yap yeni arkadaşlar bul ! Web sitemiz ile kendinize geniş bir sosyal alan yaratabilir . . . Devamı.
benzer yazılar Sohbet Et
Sohbet etmek, sizleri internet üzerinden yeni bir eğlence alışkanlığı ile tanıştıracak, en iyi . . . Devamı.
tavsiye yazı Chat Sohbet
Chat sohbet tam da size göre, vakit gecirmenin en tatlı halini yeni kişilerle chat yaparak keşfedin. . . Devamı.
tavsiye yazı Chat TR
Türkiye'nin yeni bir chat sitesi var biliyormuydunuz ? Türkçe chat ile aynı ülkede olduğunuz ve . . . Devamı.

Detay


detay, yararlı bilgiChat, yıllardır popüleritesini koruyan insanların internet üzerinden kendilerine yeni bir sosyal alan yaratmasına olanak sağlayan bilindik en eski ve ilk online chat sistemidir. Chat'e Bağlan