Chat

CHAT ODALARI

İnternet teknolojisi ile tanıştığımız ilk mekanlardır sohbet odaları. İnternete ulaşabildiğimiz her noktada takip ettiğimiz sohbet odasına giriş yapar, neredeyse tüm vaktimizi oralarda geçirirdik. Okul, dershane çıkışlarında ve öğrencilik yıllarında kendimizi bulduğumuz yerlerdi sohbet odaları. Uzun yıllardır yaygın olarak kullanılan ve dünya genelinde kabul edilen chat odaları, binlerce rakama ulaştı. Hemen hemen her gün milyonlarca kullanıcı ağırlayan siteleri şimdiki gençler de severek kullanıyor. İnternete ulaşılabilen her ortamda aktif olarak kullanılan bu siteler, farklı kültürdeki ve farklı şehirlerdeki insanların buluşmasına olanak sağlıyor. Uzakları yakınlaştırma, dostluk ve arkadaş edinme özelliklerine sahip bu siteler özellikle gençler tarafından tercih ediliyor.

Sohbet etmek isteyen kim varsa bu sitelerde. Sanal dünyanın içinden çıkamadığımız bu günlerde, kişiler arası sohbet neredeyse son buldu. Herkesin elinde bulunan teknoloji harikası bu ürünler, internete kolaylıkla bağlanmalarını sağlıyor. İstedikleri yerde, diledikleri gibi sohbet eden insanlar uzakta bulunan arkadaşları ve sevdikleri ile rahatça bağlantı kurabiliyor. Sohbet siteleri sayesinde aradığı aşkı bulan ve evlenen binlerce insan var. Gerçek hayatta kuramadığı iletişimi, sanal ortamda kurabilen bu insanlar, aradaki yol mesafelerinin önemsiz olduğunu da hatırlatıyor. Bazen yurt dışından bazen de ülke içinden tanıştıkları arkadaşları ile sıkı birer dost olan kişiler de var. Olumlu yönleri olduğu kadar olumsuzlukları da olan sohbet siteleri, sandığınız kadar güvenli olmayabilir.

Tanıştığınız kişilerin evli olması, dolandırıcı olması, cinsiyet farklılığı yaşaması gibi örnekler yaşanan başlıca sıkıntılardan. Birçok kişi bu tarz sohbet sitelerinde tanıştıkları insanlar tarafından dolandırıldı. Bu yüzden tanıştığınız kişilere ilk etapta kişisel ve kimlik bilgisi vermemelisiniz. Size doğrudan ulaşabilecek bir adres yada telefon numarası paylaşımı yapmak da doğru olmayabilir. Tanımadan ve güven ortamı sağlamadan kişisel bilgi paylaşımında bulunmak, sonraki günlerde tatsız durumlar yaşamanıza neden olabilir. Chat odaları, öncelikle güvenli mekanlar olmalıdır. Belli bir zaman dilimi arasında çalışmalıdır. 18 yaş sınırlaması olmalı, gerekirse tek tek kontrol edilmelidir. Kurallar koyulmalı, belli bir düzen içerisinde kullanılmalıdır.

Kişilere göre gayet sıradan ve eğlence amaçlı görünse de, detayına inildiğinde tehlikeleri de bulunabilen sitelerdir. Küçük yaştaki çocukların kullanmaları kesinlikle uygun değildir. Sitelerin kendi içinde oluşturduğu çeşitli sohbet odaları bulunmaktadır. Bu odalara girişin kontrollü yapılmasında fayda var. Çocukların bu tarz alanlarda yapılan seviyesi belli olmayan sohbetlerin içinde bulunmaları uygun değildir. Chat odaları, internet dünyası içinde kendini en fazla kanıtlamış sitelerin başında gelir. Halen de yaygın olarak kullanılan bu siteler, özellikle gençler tarafından kullanılıyor. Orta yaş ve üzeri insanların da kullanabildiği bu sohbet odalarından zaman zaman evlilikler bile çıkabiliyor. İletişimi belirli bir seviyede tutmanız, bireysel bilgilerden uzak durmanız ve eğlence amaçlı kullanmanız çok daha yararınıza olacaktır.

Çünkü, bu tarz güven sorunu yaşanan ortamlarda evliliklerin ne derece sağlıklı olacağı da düşündürücüdür açıkçası. İlk tanışmada nasıl biri olduğu şüphesiyle konuşursunuz hep. Güzel mi çirkin mi?, yalan mı söylüyor doğru mu? soruları arasında kaybolur gidersiniz. Gerçek hayatta başaramadığınız ikili iletişimi, sanal ortamda başarabileceğinizi düşünürsünüz. Uzun sohbetler neticesinde başarı yakalayan milyonlarca insan var. Sıkı dostluklar kuran, aşk yaşayan ve evlenen. Bu gibi durumlarda şansa inananlar da var kadere inananlar da. Fakat bilinmesi gereken en büyük detay güçlü bir iletişim. İletişimi kuvvetli olan kişiler, gerçek hayatta da sanal ortamlarda yakalayabildikleri başarının aynısını yakalayabilir. Chat odaları, farklı arkadaşlıklar ve dostluklar oluşturabileceğiniz eğlenceli konuşma ortamlarınız olsun.

önceki yazı Önceki Yazı   Sonraki Yazı sonraki yazı
sosyal medya ile paylaş google plus facebook twitter delicious furl digg flickr yahoo youtube
chat editörü Yazar : Ali Bozkurt
Web Site : http://www.chattr.net
Hakkında : ChatTR.Net web site editörü
Blog Sayfası : http://www.chattr.net/blog
İlgi Alanı : Web Tasarım, Chat
Web sitemiz ChatTR.Net ile 2004 yılından buyana sizlere
chat ve ilgili konular hakkında makalelerimizi paylaşıyoruz.
Diğer makaleleri görmek için blog sayfasına gidin.
Tüm yazıları oku . . .
Popüler Yazılar
CHAT
Chat, sosyal arkadaşlığın bilinen en popüler şekli, sanal iletişimin ise yaygın ve kullanışlı bir türüdür . . .
SOHBET
Sohbet, internet üzerinde harcadığınız zamanı, eğlenceli hale getirmeniz için çazip arkadaşlık . . .
sidebar_cigzi

Chat Girişi

chat girişi

Chat yapmak istermisiniz ? chat yap
Aşağıdaki kullanıcı giriş panelinden yararlanın.
kullanıcı adı sec
kullanıcı şifreni yaz
chat girişi

Kategoriler

blog

kategori resim Genel
kategori resim Chat
kategori resim mIRC
kategori resim Chat Odaları
kategori resim Chat Siteleri
kategori resim Sohbet
kategori resim Sohbet Odaları

Tavsiye Yazılar

tavsiye yeni yazılar

tavsiye yazı Sohbet Odaları
Sohbet Odaları, bir irc sunucu içinde değişik isimler ile anlandırılan, kendi aralarında farklılık . . . Devamı.
tavsiye yazı Sohbet Siteleri
Sohbet siteleri, sohbet etmemize fayda sağlayan ve bunu bizlere ücretsiz sunan arkadaşlık . . . Devamı.
tavsiye yazı Chat Odaları
Chat odaları irc tabanlı bir iletişim kurmanızı sağlayan sizleri yeni kişiler ile tanıştıran online. . . Devamı.
tavsiye yazı Chat Siteleri
Chat siteleri, teknoloji çağı olan günümüzde kolay ulaşılabilir internet sayesinde yeni bir . . . Devamı.

İpucu ?


info, ipucuMerhaba, sizlerin chat deneyiminizi geliştirmeniz ve daha özgün bilgilere ulaşabilmenizi sağlamak için bir blog sayfası oluşturduk. Bu sayfaya göz atarak chat hakkında yeni bilgilere ulaşabilirsiniz. Blog'a Git

Benzer Yazılar

benzer yeni yazılar

benze yazılar Chat Yap
Chat yap yeni arkadaşlar bul ! Web sitemiz ile kendinize geniş bir sosyal alan yaratabilir . . . Devamı.
benzer yazılar Sohbet Et
Sohbet etmek, sizleri internet üzerinden yeni bir eğlence alışkanlığı ile tanıştıracak, en iyi . . . Devamı.
tavsiye yazı Chat Sohbet
Chat sohbet tam da size göre, vakit gecirmenin en tatlı halini yeni kişilerle chat yaparak keşfedin. . . Devamı.
tavsiye yazı Chat TR
Türkiye'nin yeni bir chat sitesi var biliyormuydunuz ? Türkçe chat ile aynı ülkede olduğunuz ve . . . Devamı.

Detay


detay, yararlı bilgiChat, yıllardır popüleritesini koruyan insanların internet üzerinden kendilerine yeni bir sosyal alan yaratmasına olanak sağlayan bilindik en eski ve ilk online chat sistemidir. Chat'e Bağlan