Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Chat Blog | August 24, 2019

Scroll to top

Top

No Comments

Sohbet Odaları

Sohbet Odaları
admin
  • On 01 Ağustos 2013
  • http://www.chattr.net

Sohbet Odaları nedir, nasıl çalışır bu odalara nasıl gireriz konusu üzerine bir makale hazırlamak uzun bir süredir aklımda idi. Bu yazımız içerisinde bunlara değineceğiz ve anlatmaya çalışacağız. İlk olarak sohbet odaları nedir ne işe yarar buna değinmek istiyorum.

Sohbet Odaları ; IRC tabanlı çalışan bir chat yazılımıdır. İnternet aracılığı ile bizden cok uzakta olan diğer kişiler ile iletişime gecmemizi sağlayan ve iletilerimizi gönderdiğimiz ortamdır. Web sitesi yada mirc üzerinden giriş yaptığımızda bilgisayar ekranımızın sağ tarafında alt alta cıkan ve içerisinde sohbet ettiğimiz odaların genel adına Sohbet Odaları ismi verilir. Bu odalar içerisinde genel ve birebir yani karşılıklı konuşma fırsatımızda olur. Sohbet Odaları nedir sorusuna verilecek en kısa bir cevap bu şekilde söylenebilir.

Sohbet Odaları Nasıl Çalışır ?
Aslında bizim içerisinde sohbet ettiğimiz kadar kolay değildir. Biraz karmaşık bir yapısı var ancak en sade şekilde anlatmaya çalışaçağım. Öncelikle IRC kurulumu ile bir ana iskelet oluşturulur. Böylece web üzerinden IRC e girişimizi sağlayacak olan chat appletine zemin hazırlamış oluruz. İlk yaptığımız adım budur. Bir IRC kurulur ve servisler akitf edilir. Bu ise bizim iletilerimizi gönderebilmemize olanak sağlayacak sistemi aktif hale gitirir. Nasıl mı ? Sürekli internete bağlı bilgisayarlar üzerine kurduğumuz sistem içerisnde bazı servisler vardır. Chanserv, Nickserv gibi, bu servisler ile bir depolama oluşturulur ve iletimizi yazıp gönderdiğimizde bu depolama sayesinde yazdımız ileti karşımızda bulunan kullanıcının bilgisayar ekranında gözükür. Böylece sohbet etmiş oluruz, ve bu okadar hızlı bir şekilde olurki saniyeler içinde iletilerimiz Sohbet Odaları içinde bulunan diğer kullanıcılar tarafından okunur. Şuana kadar anlattığımız kısım ırc üzerinden yaptığımız girişler için olan durumdur. Peki web üzerinden girişlerimiz nasıl oluyor. İşte bunun için coder tarafından geliştirilen chat appletleri ile sağlanır. Bildiğimiz en popüler olanları eschat, flaxchat gibi birden fazla sürümü olan chat appletleridir. Bunlar sayesinde web üzerinden hiçbir sorun yaşamadan rahat bir şekilde sohbet edebiliriz.

Sohbet Odalarına Nasıl Girilir ?

İki şekilde giriş imkanımız varıdr. Birincisi mIRC programı yardımı ile giriştir. İkincisi ise eschat yada flaxchat diye bildiğimiz chat appletleri yardımı ile web üzerinden giriş şeklidir. Tercihinizi mIRC programından yana kullanmak isterseniz sunucuya ait mırc programını bilgisayarınıza kurmanız yeterlidir. Web üzerinden girmeyi tercih ederseniz ise öncelikle bilgisayarımızda java uygulamasının kurulu olması gerekmektedir. Eğerki bu uygulama yok ise chat appleti hata verecek ve web üzerinden giriş yapamayacaksınız.

Sizlere yazmış olduğumuz makale ile Sohbet Odalarını tanıtmaya çalıştık. Umarım yazmış olduğumuz yazımız işinize yarar niteliktedir. Bir sonraki yazımızda görüşmek ümidi ile tüm kullanıcılarımıza iyi eğlenceler hoş sohbetler dilerim.

6 sene önce Ali Bozkurt tarafından yazılmıştır.

Submit a Comment