Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Chat Blog | November 12, 2019

Scroll to top

Top

No Comments

Nick Kayit

Nick Kayit
admin
  • On 05 Ağustos 2013
  • http://www.chattr.net

Merhaba blog sayfası ziyaretcilermiz bu yazımız ile nick kayıt işlemi nasıl yapılır, nickimi nasıl kaydedeceğiz, gibi soruların cevabını vereceğiz ve birazda bunun önemini sizlere anlatmaya çalışacağız. Nick kayıt etmek son derece gerekli ve güvenli bir işlemdir. Çünkü kullandığımız rumuzun başkası bir kullanıcı tarafından suistimal edilmemesi için bu yolu tercih ederiz. Bu işlemin nasıl gercekleştiğine gecmeden evvel bunu nasıl sağladığımız hakkında bilgi sahibi olmak gereklidir.

Bildiğiniz gibi chat kategorisinde metin tabanlı bir yazılım ile hizmet veren web sitelerinin IRCD kurulumu adı verilen bir sistem ile çalıştığını ve bunun birçok servisin bir araya gelerek oluşturduğundan bahsetmiştik. Nick kayıt işlemi için bize aracı olan servis ise Nickserv’dir. Bu servisimizi kısaca bir tanıyalım.

NickServ !

Bu servisi incelediğimizde Services ve Nick kelimelerinin birleşiminden ortaya cıktığını ve sadece nickkayıt işlemi için kullanıldığını görürüz. IRC üzerinde bu servisten yararlanmak için kullanaçağımız komutların başında sadece bu servis için /NS yani NİCK + SERVİCES ile başlarız. Komut başlangıcına değindikten sonra şimdi kuruluş işlemlerine göz atalım.

NickServ Kuruluş İşlemleri

Kuruluş işlemeri konusunda sizlere kullandığımız komutlarda gecen kelimeleri ve kullanımı göstererek konular üzerinden geçiş yapalım. Kullandığımız komutları kısaca tanıyalım.

Register ; Register kaydetmek demektir. Nick kayıt işlemi için kullanılır.
Kullanımı ; /ns register şifre email

Sendpass ; Send ve password kelimelerinin birleşiminden oluşur. Send yollamak göndermek anlamına gelir, password ise şifre anlamına gelir. Kullanımı önceden kaydedilen nick’in şifresi unutulduğunda yeni bir şifreyi kayıtta kullanılan email adresine göndermeye yarar.
Kullanımı ; /ns sendpass nick

Auth ; Kelime anlamı karşılığı doğru demektir. Bu komut her IRC sunucusu için gecerli değildir. Gerekli olduğunda servisler bize bu kodu verirler. Eğer bu kod bize nick kayıt işleminden sonra gelmiyor ise kullanmamıza gerek yoktur. Gerektiğinde ise kullanımı servislere kaydedilen nickin doğrulunu tanıtmak için kullanılır.
Kullanımı ; /ns AUTH kod

SendAuth ; Yine sendpass işleminde olduğu gibi bu kezde kayıp olan AUTH kodunu email adresine yollamak için kullanılır.
Kullanımı ; /ns SendAuth

Drop ; Silmek demektir, önceden kayıt altına alınmış bir nick (rumuz) ‘i silmek için kullanılır. Nick kaydı silindiğinde yine o nick üzerine kayıtlı tüm kanallarda düşecektir.
Kullanımı ; /ns Drop nickşifresi

İnfo ; Hepimizin yakında tanıdığı bu kelime bilgi anlamına gelmektir. Kullanıldığında o nick’e ait tüm acık bilgileri alır ve hakkında bilgi sahibi oluruz.
Kullanımı ; /ns info Nick

Ghost ; Bu komutun kullanımının gerekli oldu durum, bazen gerek sunucudan kaynaklı bazende internet bağlantımızdan kaynaklı kopmalar yaşanır, bağlantımız kesilir. Tekrar giriş yaptığımızda nickimizin hala kanalda olduğunu görürüz. Asılı kalan nick’in bağlantısını koparmak için bu komut kullanılır. Kelime anlamının karşılı ise hayalet demektir.
Kullanımı ; /ns Ghost Nick Şifre

İdentify ; Bu kelimenin anlamı ise tanıtmak demektir. Kayıt etmiş olduğumuz nick ve yetkilerini kullanmak için bu komut uygulanır.
Kullanımı ; /ns identify Şifre

Nickserv ve kuruluş işlemleri hakkında bilgilerimizi paylaştıktan sonra konumuza devam edelim. Peki nickimizi neden ve ne gerekce ile kayıt altına almalıyız. Sanal iletişim yaparken kullanıcılar kendi özelliklerini yansıtan ve anlatan nick(rumuz) secerler. Bu nick ile bircok insanlar tanışır yeni arkadaşlıklar kurarlar. Eğer siz nickinizi kayıt altına almaz iseniz isteyen herkes siz onlıne durumda değil iken rumuzunuzu alır ve sizmişsiniz gibi sohbet etme imkanı bulur. Buda pek hoş bir durum olmayacaktır. Güvenli bir chat işlemi için mutlaka kayıt altına almalısınız.

Nick Nasıl Kayıt Ederim ?

Nick kayıt işleminizi gercekleştirmeniz için size yukarıda Nickserv kuruluş işlemlerinde gerekli komutu verdik. Ancak bu makaleyi okuyan herkesi ben ilk kez IRC sunucusuna girdiğini ve komut kullanımını bilmediğini sayıyorum ve acıklayarak tekrar anlatıyorum.
Öncellikle kullanmak istediğimiz nick (rumuz) ‘i alıyoruz. Gerekli olan komut ; /nick Nickiniz , yani /nick WanderfuLL gibi burada nickimiz WanderfuLL olacaktır. Daha sonra kayıt işlemini tamamlamak için /ns register şifre email yani /ns register 12345 wanderfull@chattr.net gibi yazıyoruz burada şifremiz 12345 email adresimiz ise wanderfull@chattr.net olacaktır. Hepsi bukadar blog sayfası ziyaretcilerimiz.

6 sene önce Ali Bozkurt tarafından yazılmıştır.

Submit a Comment