Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Chat Blog | August 23, 2019

Scroll to top

Top

No Comments

Chat Önerilerimiz

Chat Önerilerimiz
admin
 • On 05 Ağustos 2013
 • http://www.chattr.net

Web üzerinden sanal iletişim kurmak ve ilişkilerden daha önceki konularımızda sizlere bahsetmiştik. Bu yazımız ile sizlerin internet ortamında daha iyi ve güvenli chat yapabilmeniz için chat önerileri ‘nde bulunaçağım. Bu tavsiyeler ışığında inanıyorum ki eskiye nazaran daha eğlenceli ve keyif alarak chat sohbet yapacaksınız. Yazımı iki bölüm halinde sizlerle paylaşmanın daha uygun olaçağını düşünerek ilk bölümünü nasıl güvenli chat yaparız bunu nasıl sağlarız sorularına cevap vererek değerlendireceğim.

Bunun en kolay ve sağlıklı yolu önce chat yapmak için sectiğimiz web sitesine ait mIRC programını indirmekle başlar. Peki neden mIRC ? bu program web üzerinden yapılan chat’e göre hem daha görsel ve şık hemde daha güvenlidir. Nasıl mı ? mIRC üzerinden kendimize özgü ve istediğimiz şekilde editleyeceğimiz özellikler daha önceden kodlanmış ve bize sunulmuştur. Bize kalan tek husus neyi isteyip neyi istemediğimize karar vermektir. Özle flood koruması gibi, istemediğimiz kullanıcılara özelimizi kapatmak gibi, yazdıklarını okumak görmek istemediğimiz kullanıcıları yine engellemek (ignore) gibi bircok yönden güvenli bir chat programına sahip olmamız bizim için en uygunu olacaktır. Bir diğer değinmek istediğim konu ise nick kaydı. Eğer inetrnet üzerinden iletişim ve yeni arkadaşlıklar kurmak için chat’ı seciyor isek kullandığımız nick (rumuzu) kaydetmemiz olmazsa olmazıdır. Kullandığımız nicki biz onlıne durumda değilken başka birisi tarafından kullanılmasını engellmek için bu yol tercih edilir. Bunun için kullanacağımız komut /ns register şifre email yani /ns register 12345 admin@chattr.net burada şifremiz 12345 email adresmimiz ise admin@chattr.net’tir. Email adresinin başkaları tarafından info ‘da gözükmesini istemeyenler içinde /ns set hide email on komutu yeterli olacaktır.

Bir diğer tavsiyemiz ise güvenli bir chat için üçüncü kişiler ile özel bilgilermizi paylaşmamak. Sunucta sanal bir ortamda internet üzerinden tanımadığımız kişiler ile bir iletişim halindeyiz. Özel bilgilerimizi ( TC kimlik no, tel numarası vb ) saklı tutmak bizim herdaim cıkarımıza olacaktır.

Yazımızın ikinci bölümünde ise nasıl eğlenceli bir chat yapabiliriz yada bir aile tadında ortamı yakalamak günün stresini ve sıkıntısını atmak için hangi yolları takip etmeliyiz kısmına ayırdım. Size ilk tavsiyemiz yine sanalda olduğunuzu unutmayın kendinizi kaptırmayın. Bu alanda hizmet veren web siteleri sizlerin internet üzerinde geçirdiğiniz zamanı daha eğleceli bir hale getirmek için bir araçtır. Bir hayat şekli değildir.

Buyurun Size Birkaç Tavsiye !

 • Sohbete ayak uydurun ve güncel konulardan bahsedin.
 • Gözünüze kestirdiğiniz bir sohbet odasında aop ( @ ) gibi görevler almaya çalışın .
 • Radyo yayınını kesinlikle dinleyin.
 • Web sitesinin sosyal meday üzerindeki sayfalarını takip edin.
 • Resim ve video galerisi gibi etkinliklere katılın ve gönderiler yayınlayın.
 • Sosyal olun ve yeni arkadaşlıklar kurmaya çalışın.
 • #Oyun ve #Yarisma  kanallarını mutlaka ziyaret edin ve katılımcı olun
 • Forum sayfasına üye olun ve gönderiler yayınlayın paylaşımlarda bulunun
 • Mümkünse blog sayfasından  üyelik actırmaya çalışın bilgilerinizi diğer kullanıcılar ile paylaşın.
 • Diğer chat sitelerini dolaşın kıyaslama yapın ve en iyi olanı secin.
 • Kendinize arkadaş grubu oluşturun ve özel oda acarak daha iyi bir iletişim kurmaya çalışın.

Sizlere nasıl güvenli ve eğlenceli bir şekilde chat yapaçağınız hususunda chat önerileri sunduk. Umarım yazmış olduğumuz yazımız işinize yarayacak niteliktedir. Bir sonraki yazımızda görüşmek dileği ile hepinize iyi eğlenceler dilerim

6 sene önce Ali Bozkurt tarafından yazılmıştır.

Submit a Comment