Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Chat Blog | January 19, 2020

Scroll to top

Top

No Comments

Chat Kuralları

Chat Kuralları
admin
 • On 08 Ağustos 2013
 • http://www.chattr.net

Merhaba değerli blog sayfası ziyaretcilerimiz bu yazımızda sizler ile birlikte chat kuralları nedir, neden buna gerek duyulmuştur, faydaları nelerdir gibi konulara değindikten sonra enson kısımda maddeler halinde en bilinen kuralları sıralayacağız. Chat kuralları ; üzerinde bulunduğumuz web sitesi içinde karşılıklı kurduğumuz diyolagların ve iletişimin daha güvenli, seviyeli, uyumlu olması için daha önceden belirlenmiş yasaklardır. Bu kurallara uyulması halinde içinde bulunduğumuz chat odaları özleninlen bir arkadaşlık ve aile ortamı yakalamada en büyük etkendir. Böylece kullanıcılar arasında cıkabilecek sorunların ve ikili tartışmaların önüne geçilmiş olur.

Peki neden bu kurallara gerek duyulmuştur. Bu sorunun cevabını düz bir mantık kurarsak alabiliriz aslında. Eğerki uyulması gereken chat odaları kuralları olmasa idi herkes içinden geldiği gibi ileti gönderebilir, yada paylaştığımız herhangi bir iletiden üçüncü kişiler zarar görebilirdi. Amaç son derce acık ve net, üçüncü kişilerin haklarını korumak ve sohbetin farklı mecralara kaymasını engellemek.

Birkaç satır ilede faydalarına değindikten sonra chat kurallarını maddeler halinde paylaşalım. Web sitemiz gün içerisinde herkesimden ve gruptan farklı kullanıcılara ev sahipliği yapmaktadır. Hal böyle olunca cok renkli ve değişik bir kullanıcı kitlesi sanal arkadaşlık ve chat için bir araya gelmiş oluyor. Bu kullanıcılar içinde her inançtan, siyasi görüşten, mezhepten insanlar vardır. Daha önceden belirtilen ve uyulması gereken kurallar konularak olası bir fikir çatışmasının önüne geçilmiş olur. Böylece bizlerin rahat ve huzurlu bir sohbet ortamından faydalanmamız sağlanır.

Şimdi genel chat kurallarını aşağıda maddeler halinde sıralayalım.

Chat Kuralları

 1. Tüm kullanıcılar T.C devletini incitici ve hakarete yönelik, bunu ima eden ileti ve gönderiler paylaşamaz. Tespiti halinde kullandığı nick yasaklarınır sunucuya girişi engellenir. Gereği halinde ip adresi yetkili kurumlar ile paylaşılır.
 2. IRC kuralları gereği nick ve kanallar ilk kaydeden kullanıcıya aittir. Bir diğer kullanıcı sunucu yöneticileri ile olan samimi dostluğundan dolayı kimsenin nickini ve kanalını kullanıcının izni olmadan alamaz.
 3. Chat Odaları içerisinde Türk, örf adet ve geleneklerine aykırı düşün nick kullanamaz , bu içerikte bir sohbet edemez.
 4. Sunucu yöneticilerinin bilgisi haricinde kimse IRC’ de reklam botu, cloneleri vb. bir sistem kullanamaz.
 5. Sunucu yetkilileri ve yöneticilerine karşı hakaret, küfür, alaycı kelimeler kullanılması kesinlikle yasaktır.
 6. Özel görüşmeleriniz kesinlikle sunucu yönetimini bağlamaz ve bunun için sorumluluk almaz. Hiç bir kullanıcı özelden rahatsızlık şikayeti ile sunucudan uzaklaştırılmaz. Bu durumda ignore vb. gibi komutlar ile kullanıcı sizin tarafınızdan engellenmelidir.
 7. Nick  kanal sifreleri sorumlulugu kaydeden kisiye aittir. Çalınan  kayıp olan, nick  kanal sifreleri ile ilgili destek verilmez. Yönetim gerek gördügü zaman gerekli müdahalede bulunma ve kullaniciyi kanaldan sunucudan uzaklastirma, adi gecen nick  kanal’ı kapatma/yasaklama ve kullanici iptali yetkisine sahiptir.
 8. Chat odaları içinde üçüncü kişiler ile özel bilgilerinizi (telefon numarası, T.C kimlik numarası, vb.) paylaşmanız kesinlikle yasaktır. Zira bu sizin güvenliğiniz ve sağlıklı bir sohbet etmeniz içindir.
 9. Sohbet ederken sürekli büyük harf kullanmak, flood yapmak, renkli yazı yazmak, kanal yöneticlerinin izni olmadan oda içerisinde uzun satırlar halinde yazılar kopyalamak yasaktır.
 10. Nick ve Kanal sorunlarınız için sadece #help ve #Operhelp kanallarından destek alabilirsiniz. Özelden destek talepleriniz cevapsız kalacaktır.
 11. Din, ırk, mezhep, siyasi görüş, gibi içerikli sohbet kesinlikle yasaktır. Yapıldığı takdirde sunucudan uzaklaştırılırsınız.
 12. Oda içerisinde başka kanalların reklamını yapmak, kullanıcıları zorla adı gecen kanala alma ve buna benzer davranışlar yasaktır.

 

Bu genel kurallara uyduğumuz takdirde eğlenceli ve karmaşadak uzak eğlenceli bir otram yakalamak gayet kolay olacaktır. Bu kurallar unutulmamalıdırki sohbet odaları içinde bulunan tüm kullanıcıların güvenliği için uygulanmaktadır.

6 sene önce Ali Bozkurt tarafından yazılmıştır.

Submit a Comment