Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Chat Blog | November 12, 2019

Scroll to top

Top

No Comments

Aop Kuralları

Aop Kuralları
admin
 • On 07 Ağustos 2013
 • http://www.chattr.net

Hepimizin kullandığı chat odaları içinde bildiğiniz gibi oda üzerinde kullanıcılara yetkiler verilir. Bu yetkililer sohbet akışını kontrol ederler ve gerektiğinde müdahelelerde bulunurlar. Buradaki amaç, birçok kişinin aynı anda chat yapmak için girdiği web sitesi üzerinde sohbetin akışını kontrol etmek, üçüncü kişilerin haklarını korumak, muhabbet esnasında konun karşılıklı saygıdan uzaklaşıp farklı mecralara (tartışma vb gibi) gitmemesi içindir. Bu yetkililere oda içersinde nicklerin önüne ( @, &, ~ ) işaretleri gelecek şekilde yetkiler verilir. Aop’lar için @ işareti, Sop’lar için & işareti, kanal sahipleri founderler için ~ işareti kullanılır.

Bu yetkililer daha önceden IRC yönetimi tarafından belirlenen kurallara göre kullanıcılara gerektiğinde müdahalelerde bulunurlar. Bununların dışına cıkmaları halinde ise kendileride bir süt yönetim tarafından ceza alırlar. Bu belirlenen kurallar ve ceza işlemleri tamamı ile IRC içerisinde karşılıklı sevgi ve saygıya dayanan bir chat ortamı yakalamak içindir.

Aop Kuralları

 1. Aop’lar kanal üzerinde keyfi ve boş yere yetki kullanamazlar. Chat Odalarına giren hiç kimseyi, kişisel zevkleri, siyasi görüşü, fikri ayrıcalıkları ve farklılığından dolayı kanaldan uzaklaştıramaz.
 2. Kesinlikle Aop listesinde ekli olan nick’i dışında bir nick kullanamaz, başka bir nick ile aop pozisyonunda kalamaz, bilgisayar başında olmadığı durumlarda bunu away olarak belirtmek zorundadır ve @ olarak kalamaz.
 3. Kanalı sadece flood, küfür, clone gibi saldırı durumlarında +m ye alabilir. Bunun dışında +m ye alması söz konusu değildir.
 4. Bir Aop kanal içerisinde bir kullanıcıyı banladı ise banlayan aop sunucu içinde olduğu sürece diğer bir aop o banı kesinlikle acamaz.
 5. Aop’lar kanalın genel düzeni ve sohbet akışını kontrol etmek husunda birinci derece sorumludur. Ayrıca Aop’lar @ oldukları kanal dışında başka bir kanal ile ilgilenemez kendi @ olduğu kanala karşı ilgisizliği tespit edildiği zaman uyarılmadan yetkileri silinir.
 6. Aop kanalın asayişi ile ilgili yine birinci derece sorumludur. Üçüncü kişilerin karşılıklı tartışmalarında taraf tutmadan uzlaştırıcı olmak zorundadırlar.
 7. Aop yetkilerini kendi cıkarları ve şahsı için kullanamaz, kimseyi kendisi ile konuşmaya zorlayamaz, istekleri olmadığı zaman kimseyi kanaldan atamaz.
 8. Aop tamamı ile kendi iradesi ile olaylara ve saldırılara mudahele etmek zorundadır. Diğer kullanıcıların yönlendirmesi ve teşvikleri ile yetki kullanamaz.
 9. Aop’lar yetki anlamında birbirleri ile eşit seviyededir. Hiç bir aop’un diğerinden farkı yoktur. Kendi aralarında cıkan sorunları ve tartışmaları genel sohbet odası içinde kesinlikle yapamazlar bunu @ oldukları kanalın aop odasında yapmak zorundadırlar.
 10. Ayrıca Aop lar birbirlerinin yanlışlarını ve hatalı yetki kullanımlarını tespit etikleri zaman özelden uygun bir dil ile uyarmalıdır.
 11. Aop’ların görev alanı yetkili olduğu kanaldır, bu kanal içinde asayişi sağlamak ve sohbet ortamını kurmaktır. Bu anlamda kullanıcıların sorunları için çözüm aramak zorundadır, yardımcı olmak en asli görevidir. Çözüm bulamadığı konuları IRCop lara söylemeli yada kullanıcıyı #Help kanalına yönlendirmelidir.
 12. Aop, ehil ve ahlaki kurallara uygun op adaylari tavsiye edebilir.Adayın aop olabilemesi hususunda en son kararı verecek olan Sop(&)’lardır.Teklif ettigi adayin onaylanmasi ile de adaya kural ve komutlari aciklamak ve ogretmekle yukumludur. Ayrıca aday gösterdiği kişilerin seviyeli ve saygılı kullanıcılardan, sohbet kurabilmeye yeteneği olanlardan secmesi cok önemlidir. Hiç bir aop kişisel yakınlığından dolayı birisini aday gösteremez.

 

Sizler ile paylaştığımız bu kurallar dahilinde Aop’lar IRC sunucumuz sohbet odalarını kontrol ederler. Bu kuralların ihlali söz konusu olduğunda daha seviyeli ve saygın bir ortam sağlayabilmek adında ihlali yapan Aop’un yetkileri uyarılmadan silinir.

6 sene önce Ali Bozkurt tarafından yazılmıştır.

Submit a Comment